kesten

Kesten: Zdravlje na tanjuru

Kuhani, pečeni, kolači kojima je glavni sastojak kesten, ili pak razni umaci… Prepušteno je majstorima “od kužine”, da iznenade posjetitelje… 

Listopad je mjesec u kojem se organiziraju razne kestenijade. Tko god se zatekne na tim manifestacijama posvećenim kestenima, može kušati razne delicije. Ako ste propustili koji od tih događanja, ne brinite. Uskoro će se na svakom gradskom trgu širiti miris pečenih kestena. U koliko ste malo poduzetniji, iskoristite neki od sunčanih dana i prošećite prirodom u potrazi za kestenima.

JESENSKE DELICIJE

Nema ništa ljepšeg, nego šetnja prirodom, šuškanje lišća pod nogama i sakupljanje plodova koje ćete sami pripremiti nakon povratka kući. Za ljubitelje, kesten je tek jedan od plodova jeseni kojim će zasladiti nepce, no on posjeduje i niz nutritivnih svojstava.

KESTEN JE ZDRAVLJE
Glavni sastojak kestena je škrob kojeg ima preko četrdeset posto. Zbog svoje visoke hranjive i energetske vrijednosti, kesten se preporuča djeci, sportašima, trudnicama i osobama starije životne dobi. Plod kestena štiti debela kora, tako da su vitamini i minerali prilikom termičke obrade sačuvani. Od vitamina, kesten sadrži vitamine B skupine, te vitamine A i C. Neobično je bogat folnom kiselinom, koja je potrebna za rast stanica, te omogućava normalan rad živčanog sustava.

Od minerala, izuzetno je bogat kalijem i fosforom. A osim ta dva minerala, sadrži još kalcij, magnezij, sumpor, klor, željezo, bakar, te mangan. Bogat je izvor mono – nezasićenih masti koje štite zdravlje kardiovaskularnog sustava i pomažu sniziti razinu kolesterola. Veoma je važno napomenuti da ne sadrži gluten, stoga ga mogu konzumirati osobe oboljele od celiakije, osobe osjetljive na gluten ili osobe alergične na pšenicu.

Autor: Sanja Tkalčec fizioterapeut

Share this Post