Birate li prirodnu umjesto komercijalne kozmetike, i to onu koju sami izradite evo još jedne ideje. Zašto ne i prirodni deodorant?
Sve što nanesemo na svoju kožu, a osobito deodorante koje nanosimo svaki dan prolazi u krvotok i to vrlo brzo. Čitate li pažljivo deklaracije na proizvodima na većini deodoranata kupljenih u dućanima među navedenim sastojcima su aluminij, parabeni, SLS (natrij lauril sulfat) i još mnogi sintetički sastojci. Aluminij se povezuje s Alzheimerovom bolešću i rakom dojke.
Pratiš li daljnje upute možeš sama u kućnom okruženju izraditi ovaj jednostavan i prirodni pripravak od kojeg ćeš predivno mirisati. Jeftin je i ne sadrži štetne stvari – ima dodanu vrijednost jer kao i svaki DYT – Do it Your sefl ili uradi sam proizvod je „nešto samo moje“.
Za izradu pripremite:
50g kokosovog maslaca
30g shea maslaca
30g sode bikarbone (bez aluminija)
40g kukuruznog škroba (tip gustina)
8 kapi eteričnog ulja
Posuđe za i pribor za izradu:
Preporučam staklene vatrostalne posude i staklene štapiće za miješanje. Ukoliko ih nemaš posluži se kuhinjskim zdjelicama i plastičnim žlicama.
Priprema:
- U parnoj kupelji (postaviti manju posudu iznad vode koja lagano kuha u većem loncu) otopi kokosov i shea maslac i lagano promješaj.
- Skini sa parne kupelji i dodaj sodu bikarbonu i kukuruzni škrob miješajući dok ne ostane bez grudica.
- Na kraju smjesi dodaj 8 kapi eteričnog ulja.
- Odloži u male plitke staklenke i dobro zatvori svaki put nakon upotrebe – utrljavanja na pazuhe ili stopala.
Pitaš se kako izabrati eterično ulje za prirodni deodorant?
Želiš li mirisom iz prirodnog deodoranta popraviti ili utjecati na bolje raspoloženje i emocije – probaj po principima Engleske škole aromaterapije u kojoj su eterična ulja podijeljena u tri note (gornju, srednju i donju).
Zastani, zatvori oči i kaži sebi u kojoj regiji tijela najviše osjećaš stres ili negativnu emociju. Naše je tijelo odraz emocija.
Ukoliko je tvoj stres „u glavi“ predlažem limunsku travu iz gornje note (6 kapi) i dodaj iz donje note još 2 kapi. Iz donje note za „nju“ predlažem benzoin, a za „njega“ cedar. Eterična ulja iz donje note služe kao fiksativ za eterična ulja iz gornje note – pomažu da se limunska trava dulje osjeti.
Osjećaš li više stres „u prsima i gornjem dijelu trbuha“ izaberi muškatnu kadulju ili ružino drvo i to 6 kapi i dodaj iz donje note 2 kapi po izboru: cimet, klinčić, cedar, bezoin, timijan, pačuli.
Osjećaš li pak najviše stresa u malom trbuhu i nogama predlažem 4 kapi iz donje note (benzoin ili cedar), dvije kapi iz srednje (ruža, ylang-ylang, muškatna kadulja, lavanda), te dvije iz gornje (naranča ili limunska trava).
UPOZORENJE: Pazi da ne dodaš previše eteričnih ulja. Ukoliko se pojavi peckanje ili crvenilo na koži vjerojatno treba smanjiti količinu sode bikarbone.
Neugodan miris uzrokuju bakterije, a ne znojenje. Spomenuta esencijalna ulja imaju snažna antimikrobna svojstva i trebala bi znatno smanjiti neugodan miris znoja.
Autor: wellness.hr
Share this Post