Nedostatak kisika glavni je uzrok bolesti srca, moždanog udara i raka. Pravilnim disanjem preplavljujemo sve svoje stanice kisikom, hranimo i čuvamo naš organizam, izbacujemo toksine (fizičke, mentalne, emocionalne prirode), podižemo razinu hormona sreće.
U prethodnim člancima pozabavili smo se cijevnim disanjem i disanjem poput zujanja pčele za koje smo rekli da imaju snažno antidepresivno djelovanje. Naglasili smo da je disanje jedina tjelesna funkcija koja je ujedno i hotimična i nehotična te da se pomoću kontrole disanja (pranayama) mogu kontrolirati ostale tjelesne funkcije koje se smatraju nehotičnima.
UMIRITE MISLI
Disanje nervozne osobe je plitko, neravnomjerno i ubrzano te se ubrzava i srčani ritam; svjesnim produbljivanjem disanja i srčani se ritam usporava. Nedostatak kisika glavni je uzrok bolesti srca, moždanog udara i raka. Pravilnim disanjem preplavljujemo sve svoje stanice kisikom, hranimo i čuvamo naš organizam, izbacujemo toksine (fizičke, mentalne, emocionalne prirode), podižemo razinu hormona sreće. Na drugim razinama otpuštamo vezanost za prošlost, prestajemo brinuti za budućnost i učimo biti prisutni u sadašnjem trenutku.
VJEŽBA DISANJA:
- održava tjelesno zdravlje
- pročišćava krv
- povećava apsorpciju kisika
- jača pluća i srce
- normalizira krvni tlak
- stabilizira i harmonizira rad živčanog sustava
- ubrzava proces liječenja i ozdravljenja
- povećava otpornost protiv infekcija
- odstranjuje stres, nervozu i potištenost
- umiruje misli i osjećaje
- stvara unutrašnju ravnotežu
- uklanja energetske blokade
- proširuje svijest
DREVNE INDIJSKE TEORIJE
Znanje o vježbama disanja dopire do nas uglavnom iz drevne indijske teorije i prakse, pa je tako pranayama (sanskrtska riječ- doslovno: širenje primordijalne hrane) svjesno disanje ili upravljanje dahom. Prana je vitalna energija tijela koja nas pokreće i obavlja sve funkcije tijela. Nadiji su energetski kanali ili prijenosnici energije u tijelu (nađi doslovno: ‘tok’ ili ‘strujanje’).
Svakim udisajem apsorbiraju energiju iz zraka, a izdisajem izbacuju toksine. Nadiji su putevi kojima životna energija (Prana) struji kroz tijelo i aktivira energetske vrtloge (Čakre). Prema vedskom znanju ima ih oko 72.000. Najvažniji i najvitalniji su tri glavna kanala Ida, Pingala i Sushumna Nadi, a o tome više pročitajte u drugom dijelu teksta ‘Drevne indijske teorije disanja‘…
Autor: Mladen Delač, voditelj stručne prakse i vježbi psihofizičkog opuštanja (Yoga, Autogeni trening, Progresivno mišićna relaksacija, Kreativna vizualizacija, Vježbe disanja) u Wellness Akademiji
Foto by: awakeningtimes.com/
Podijeli članak s prijateljima