Znate li da je smokva – ljekovito voće i da pripada porodice murve ili duda ? Kako dozrijeva upravo u kasno ljeto dobro je prisjetiti se njenih nutricionističkih i ljekovitih vrijednosti.
Raste širom planete u toplim krajevima a kod nas raste i uzgaja se u Primorju i Dalmaciji. Više je vrsta smokve od kojih su najpoznatije petrovka i crna smokva.
Da je smokva ljekovito voće govore zapisi i vjerovanja još od najstarijih vremena, a tradicija uklanjanja bradavica smokvinim mlijekom kažu da potječe još od vremena cara Salamona.
Danas se smatra nutricionistički vrijednom namirnicom, a mnogi pripravci od smokve su ljekoviti za brojne zdravstvene poremećaje.
Oni koji broje kalorije u dnevnoj prehrani iz zdravstvenih ili estetskih razloga trebaju znati da u 100 g svježe smokve ima 74 kcal, a u 100 g suhe smokve čak 247 kcal.
Konzumacijom smokava vaš organizam će dobiti više magnezija i kalcija nego u istoj količini mlijeka.
LJEKOVITOST SMOKVE
Ljekoviti dijelovi smokve su plod, mliječni sok, list i kora drveta. Svježi plodovi sadrže 12-14% voćnog šećera, a sušeni od 50-60%, organske kiseline i značajne količine pektina. Od vitamina sadrži vitamine C, B1, B2, karotene, a od mineralnih tvari kalcij, kalij, magnezij, fosfor, željezo, bakar..
BRADAVICE
Smokve sadrže protelitički enzim poznat kao ficin – koji se nalazi u mliječnom iscjetku iz nezrelih smokava i mladih listova smokve. To mlijeko djeluje protuupalno i keratolitički. Nanosi se na bradavice i kurje oči jednom dnevno, kroz 5-7 dana.
PROBAVA
Svježa i suha smokva djeluje laksativno, te koristi kod opstipacije ili zatvora i ne ostavlja nikakve posljedice tj. bolje je uzimati nego sintetičke laksative koji mogu izazvati ovisnost i iritantne proljeve. Za reguliranje stolice dobro je uzimati kompot od suhe smokve, ili kompot od kombinacije suhe smokve i suhe šljive.
STIMULATOR MOŽDANIH FUNKCIJA I LIJEK ZA STRES
Visoka razina magnezija i voćnih šećera u plodu smokve, čini je izvrsnim izvorom energije i stimulatorom moždanih funkcija. Pomaže boljoj koncentraciji, budnosti i svježini misli. Smokve se preporučuju u prehrani pojedinaca koji imaju simptome prekomjernog stresa, anksioznost, depresiju i kod PMS -a.
U narodnoj medicini smokva je odavno popularna kao sredstvo protiv kašlja. Pravi se sirup od plodova smokve kuhanih u mlijeku. Brojna istraživanja naznačila su i antitumorsko djelovanje. Antiseptička svojstva smokve je čine efikasnim prirodnim lijekom za početne upale grla i za liječenje parazita u crijevima.
Savjet: ukoliko sami sušite smokve , nemojte ih posipati brašnom, jer se stajanjem u brašnu razvija brašnov moljac koji može ozbiljno šteti zdravlju.
Autor: Jelica Popić dr.med.
Share this Post