Hamam ritual potječe iz Turske te drugih arapskih zemalja. Vrhunski je wellness tretman za opuštanje tijela i duše.
U mnogim wellness centrima baš kao i u tradicionalnom hamamu nalazi se prostorija za opuštanje, veliki kameni stol za pranje i čišćenje tijela, bazen s vodom za kupke i parna kupelj.
Toplina, para, pjena za masiranje, mirisi i masaža – glavni su elementi koji simboliziraju ovaj opuštajući ritual koristan za vaše zdravlje i ljepotu.
Kako se provodi hamam ritual?
Prije korištenja hamam rituala oblači se pestemal. Riječ je o tradicionalnoj turskoj marami kojom omotate tijelo.
- Potpuni ritual započinje tuširanjem a potom ulaskom u parnu kupelj (40-60ºC, vlaga i do 100%). Parna kabina je opremljena keramičkim ili kamenim klupama na kojima se sjedi ili leži dok mirisne pare otvaraju sve pore na koži koja omekšava i iz koje se znojenjem izlučuju toksini i višak tekućine. Obično se uz klupe nalazi crijevo kojim prije sjedanja možete isprati klupu, a tokom parenja rashladiti ruke, noge i cijelo tijelo polijevanjem prohladnom vodom
- Nakon parenja slijedi piling na hamam kamenom stolu. Prije pilinga tijelo se polijeva s finim toplim mlazom vode, a potom se na tijelo nanese bogata pjena koja se frotirskim rukavicama ili originalnim svilenim vrećama masira i pilingira koža kako bi se pročistila i kako bi se s nje uklonile mrtve površinske stanice. Pjena se izrađuje od prirodnog sapuna na bazi maslinovog ulja prenoseći na kožu najvrijednije prirodne sastojke.
- Nakon masaže pjenom slijedi novo polijevanje toplom vodom koja će ukloniti pjenu ili dodatno opustiti napetost iz tijela i uma
- Na kraju se pokretima opuštajuće masaže na kožu utrljavaju topla prirodna biljna ulja obogaćena aroma mirisima
- Hamam ritual završava odmorom i osvježenjem s biljnim čajevima ili prirodnim voćnim sokovima.
Ovaj jedinstven spa ritual pročišćava, detoksicira organizam, vrhunski njeguje kožu i opušta svu napetost iz tijela i uma.
Autor: dr.med. Jelica Popić
Share this Post