U suvremenoj prehrani, nažalost, većina ljudi energiju crpi iz ugljikohidrata i šećera koji neizbježno uzrokuju gomilanje kolesterola u krvi, te posljedično prekomjernu težinu te probleme s krvožilnim sustavom.
Srčane bolesti, unatoč brojnim upozorenjima liječnika, i dalje ostaju najčešći i najozbiljniji zdravstveni problem današnjice, a njihovi uzroci uglavnom se kriju upravo u prehrambenim navikama.
U svrhu snižavanja kolesterola, smanjivanja tjelesne težine te ubrzavanju metabolizma, nutricionisti su osmislili dijetu temeljenu na dvije efikasne namirnice – cimetu i jogurtu, čija kombinacija postaje sve popularnija u zapadnoeuropskim zemljama.
Dijeta se također preporučuje dijabetičarima, kao i svima koji imaju genetske predispozicije za istu bolest u svrhu prevencije.
Dobrobiti cimeta i jogurta
Cimet je jedan od najstarijih začina koji se koristi u ljekovite svrhe, pa tako podatke o njegovom djelovanju nalazimo već u najstarijim indijskim svetim knjigama, Starom zavjetu, te egipatskim, rimskim i grčkim spisima.
Zbog visokih razina antioksidansa i fenola, cimet je učinkovit u borbi protiv upalnih procesa u tijelu, te se preporuča svim osobama u sezonama prehlada i gripa kao mjera prevencije.
Osim toga, cimet dokazano snižava razine kolesterola u krvi, što ga čini djelotvornim rješenjem u borbi protiv visokog kolesterola i prekomjerne težine, pa tako i protiv srčanih bolesti.
Njegovo antibakterijsko i antimikotičko djelovanje uspostavlja prirodnu ravnotežu crijevne flore zbog čega potpomaže zdravlju probavnog sustava, a koristi se i u uklanjanju lošeg zadaha.
Jogurt je pak bogat kalcijem, fosforom, cinkom i B vitaminima, a mliječna kiselina iz jogurta snižava pH crijevne flore zbog čega se olakšava probavni proces.
Budući da se fermentacijom laktoza iz jogurta velikim dijelom razgrađuje, probiotičke jogurte mogu koristiti i osobe koje pate od intolerancije na laktozu.
Cimet i jogurt – recept
Formula za ovaj ljekoviti napitak je vrlo jednostavna – u šalicu (1 dl) jogurta potrebno je umiješati 1 čajnu žličicu cimeta. Taj se pripravak pije svakog jutra prije doručka te navečer kao zadnji obrok.
Preporučuje se za jogurt koristiti domaći kefir, a najkvalitetniji cimet je onaj cejlonski, koji potječe sa Šri Lanke, a može se pribaviti i u hrvatskim trgovinama zdrave prehrane.
Idealno bi bilo uz cimet i jogurt tijekom doručka uvrstiti i svježe voće, te obavezno tijekom dana paziti na dostatan unos tekućine, odnosno piti dovoljno vode te izbjegavati zaslađene sokove i slatkiše.
S obzirom na to da kvalitetni cimet obiluje kumarinom, izrazito snažnim sastojkom koji može oštetiti jetru, nikako se ne smije konzumirati u velikim količinama. Dvije čajne žličice su dovoljne za povoljan učinak cimeta na tijelo, a ne mogu naškoditi organizmu – sve više od toga može biti štetno.
Autor/Photo by: krenizdravo.com
Share this Post