Tjelesna aktivnost se izvodi 3 – 4 puta tjedno. Svaku aktivnost treba započeti zagrijavanjem i istezanjem te završiti istezanjem i relaksacijom…
Tjelesna aktivnost je sastavni dio rehabilitacije nakon preboljenog srčanog udara. Pod tjelesnom aktivnošću podrazumijevamo:
- hod po ravnom, određenom brzinom na određenoj udaljenosti
- grupne vježbe
- vježbanje na sobnom biciklu
- plivanje u bazenu i moru
Započinje se određenim oblikom treninga, a završava se odmorom. Trening je adekvatno doziran ukoliko disanje ne prelazi granicu od 16 do 19 udaha/izdaha u minuti. Opterećenje je neadekvatno ako se javi bol u prsima, otežano disanje, poremećaj srčanog ritma, slabost, cijanoza. U tom slučaju aktivnost treba prekinuti i javiti se liječniku. S vremenom se stekne iskustvo gdje su granice fizičkog kapaciteta. Poslije tjelesne aktivnosti trebao bi postojati osjećaj svježine i relaksiranosti. Pri najvećoj aktivnosti puls ne smije biti veći od 120 otkucaja u minuti za osobe mlađe od 40 godina odnosno veći od 110 otkucaja u minuti za osobe starije od 50 godina. Ukoliko osoba uzima beta blokatore puls se ne smije ubrzati za više od 20 otkucaja u minuti u odnosu na stanje mirovanja.
SLUŠAJTE SVOJE TIJELO
Da bi tjelesna aktivnost bila sigurna i korisna, ne treba je provoditi dva sata poslije obroka i jedan sat prije obroka. Osoba se ne smije izlagati tjelesnom naporu ukoliko se osjeća umorno ili loše. Također, ne preporučuje se nikakva tjelesna aktivnosti na hladnoći ( ispod 5°C ), vjetrovitom vremenu, ili vrućini ( više od 30°C ), te ukoliko je vlažnost zraka velika.
Tjelesna aktivnost se izvodi 3 – 4 puta tjedno. Svaku aktivnost treba započeti zagrijavanjem i istezanjem te završiti istezanjem i relaksacijom. Ove pripreme služe da se srce i mišići priviknu na novonastale promjene u organizmu te traju 5 – 10 minuta. Sama tjelesna aktivnost traje 30 – 60 minuta.
DA HODANJU, NE AUTOMOBILU
Preporučuje se što manje korištenje automobila i liftova. Ako se koristi automobil parkirati dalje od radnog mjesta, a ukoliko se koristi prijevoz autobusom izaći jednu stanicu ranije. Sa druge strane, ne treba pretjerivati sa aktivnostima. Nije potrebno nikakvo prisustvovanje u maratonu ili brzo trčanje. Ne preporučuje se ni nošenje težih predmeta te nikakva guranja npr. automobila. Tjelesnu aktivnost ne treba prekidati vikendom i praznicima.
Autor: Jelena Skočić, bacc. fizioterapije, Wellness terapeutkinja, trenerica i predavačica Wellness Akademije
Share this Post