Nagle promjene temperature koje se dogode kada izađemo iz klimatiziranog prostora ili uđemo u hladno more mogu biti krivci za upalu mjehura. Bolovi u donjem dijelu trbuha, učestalo mokrenje, peckanje, iscjedak kod žena ili povišena temperatura najčešći su simptomi upale urološkog i ginekološkog trakta.
Enterokok, E.coli, Ureaplazma, Klamidija, Klebsijela, Proteus, Streptokoki, Pseudomonas uzrokuju akutne, ali i što je još gore kronične upale mjehura, bubrega, prostate, jajnika, vrata maternice, mokraćne cijevi i svih ostalih dijelova urološkog i ginekološkog trakta.
Pretrage koje trebaš napraviti
Osobe oboljele od upale mjehura, osim ranije navedenih simptoma, često imaju nagon za mokrenjem, ali pomokre samo par kapi. Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec preporučuje: „Ako prepoznaješ neke od simptoma trebaš otići na pregled urina i urinokulturu s antibiogramom. Prvi nalaz urina pokazat će općenito stanje i najvjerojatnije povišene leukocite, prisutne pločaste stanice, bakterije i kristaliće ili cilindre te moguću prisutnost eritrocita tj. krvi. Nakon toga radi se urinokultura iz koje se vidi koliko je i kojih bakterija poraslo na laboratorijskoj hranjivoj podlozi i koji antibiotik najbolje djeluje na tu bakteriju. I tada ćeš naravno dobiti antibiotik. No, u današnje vrijeme mnoge vrste bakterija postale su imune na antibiotike, a mnoge su djelomično osjetljive i na putu da prestanu reagirati na antibiotik.“
Prirodno liječenje
Dr. med. Sanja Žamić, specijalistica za homeopatiju i akupunkturu te predsjednica Hrvatske udruge homeopata klasične homeopatije ističe: “Recidivirajući cistitis kod žena često nastaje zbog zadržavanja mokraće usprkos nagonu na mokrenje. Uz to je potrebno često ispiranje mjehura, npr. čajem od maslačka, koprive i breze, kao i suzdržavanje od spolnog odnosa i uporabe dijafragme tjedan dana nakon nestanka simptoma. Treba napomenuti da je čest uzrok cistitisa i pranje u pjenušavim kupkama pa ih treba izbjegavati dok se problem ne riješi.”
Dr. Marina Knežević, specijalistica urologije iz Poliklinike Sunce objašnjava: “Od preparata koji su potpora u liječenju upala mokraćnog mjehura često se preporučuju kapsule brusnice u dozi oko 1,2 g na dan, D-manoza, Acidosalus, pripravci na bazi meda za urotrakt, no o svemu tome se trebaš posavjetovati sa svojim obiteljskim liječnikom ili s urologom.”
Dr. med. Ksenija Krajina Pokupec za liječenje upale mjehura, osim čajeva od koprive, nevena, žutike, šipka, bazge i borovnice kao i biljnih kapi spravljenih od istih biljaka, preporučuje i limunov sok jer bakterije ne vole kisela područja. Važno je naglasiti da se uvin čaj ne smije kiseliti jer Uva ursi-medvjetka djeluje svojim arbutinom samo u lužnatom urinu. Također, preporučuje i juhe od rajčice, kiselo zelje i kisele krastavce. Kod jačih bolova ili nemogućnosti mokrenja intimno područje napari na čaju od kamilice od 10 do 15 minuta. Tople i ljekovite pare opustit će spazam mišića, smiriti bolove i olakšati mokrenje. Može se koristiti i ljekovita krema kojoj je baza joj shea maslac, a unutra se dodaju ulja nevena, lavande i borovice. Djeluje lokalno na upaljen mjehur i bakterije. Tanak sloj kreme lagano utrljaj svaku večer u donji dio trbuha.
Autor/Photo by: Miriam Belar
Share this Post