Što je denzitometrija i kada se provodi?

Što je denzitometrija i kada se provodi?

Denzitometrija je metoda kojom se dijagnosticira osteoporoza. Denzitometrija pokazuje odstupanje od vršne koštane mase za mladu odraslu populaciju. Mjerenje se vrši na slabinskoj kralježnici i vratu natkoljenične kosti.

Osim denzitometrije – osteoporoza se dokazuje rentgenskim pregledom grudne i slabinske kralježnice, te laboratorijskim pretragama koje daju podatke o izgradnji i razgradnji kosti, a ponekad i scintigrafijom i biopsijom kosti.

Za grubu procjenu koristi se ultrazvučni pregled petne kosti koji  služi kao probir tj. kao izbor prije odluke kojim bolesnicima treba napraviti denzitometriju.

Što znače nalazi denzitometrije ?

Kod očitavanja nalaza denzitometrije dobro je znati da:

  • Nalaz denzitometrije je normalan kada je T score do -1,
  • Osteopenija je kada se u nalazu T score od -1 do -2,5 SD
  • Osteoporozu dokazuje nalaz T core od -2,5 i niži

Kada napraviti denzitometriju ?

Medicinski stručnjaci preporučuju da prvu denzitometriju žene trebaju napraviti u dobi od 65 godina, a muškarci u dobi od 70 godina. Denzitometriju treba napraviti ranije ako osoba dobije prijelom kosti na manju traumu ili ako ima više od dva rizična čimbenika, kao i kod osoba koje uzimaju terapiju glukokortikosteroida dulje od 3 mjeseca i to dozu veću od 5  mg dnevno.

Denzitometriju treba ponoviti nakon provedene terapije za osteoporozu, potom svake dvije godine kod osoba koje imaju dokazanu osteoporozu, a kod osoba koje uzimaju  terapiju glukokortikosteroidima svakih 6-12 mjeseci..