Pomaže uklanjanju nagomilanih štetnih tvari, opuštanju spazma i napetosti u mišićima, vezivnom tkivu, tetivama, zglobovima i bržem oporavku mišića i organizma.
Sportsku masažu klijent traži kada želi snažnu masažu usmjerenu na mišiće. Otkrijte da osim snage na tečaju sportske masaže možete naučiti nove pokrete masaže – i kako ih koristiti, ovisno o tome je li klijent došao na masažu prije ili poslije treninga, točnije, na temelju statusa koji uočite.
Naime, različita je kombinacija, intenzitet, snaga i vrsta pokreta koja se primjenjuje kada treba opusti ili ukloniti bol i napetost u mišiću ili na njegovu pripoju od pokreta koje treba primijeniti kada želimo ukloniti višak mliječne kiseline i toksina ili upaljenog ili pretreniranog mišića te kada želimo pripremiti mišiće za naporan trening ili takmičenje.
Tokom provedbe se koriste pokreti: glađenja, trljanja, frikcija, gnječenje, protresanje i lupkanje.
Dodatni pokreti/hvatovi sportske masaže:
- Rastezanje (strečing) mišića na podlozi (uzduž/poprijeko mišića)
- Potpomognuto rastezanje mišića – kontrapokret u zglobu
- Dekontrakcija spazma mišića (nabiranjem mišića i pritiskom/akupresura)
- Drenažni pokret
Strategija masaže prije treninga-natjecanja:
Cilj je pripremiti mišiće i cijeli organizam na jaku fizičku aktivnost
Primjeniti pokrete zagrijavanja i tonifikacije – jačanje tonusa i radne sposobnosti, povećava se opskrbljenost tkiva i mišića kisikom i energijom
Masaža prije sportskih i rekreativnih aktivnosti i velikih fizičkih napora štiti od ozljeda lokomotornog sustava, naročito mišića.
Redoslijed regija masaže od:
- periferije ka srcu – noge, leđa
- od polazišta do hvatišta
Strategija i pokreti masaže poslije treninga-natjecanja:
Pomaže uklanjanju nagomilanih štetnih tvari, opuštanju spazma i napetosti u mišićima, vezivnom tkivu, tetivama, zglobovima i bržem oporavku mišića i organizma.
- Trljanje i drenaža
- Dekontrakcija: pritisak na spazam/hvatište ili polazište mišića uz udah+pritiskanje uz otpor klijenta- vrši se dekontrakcija i relaksacija
- Duboko nabiranje (skraćivanje) mišića sa oba dlana- pokret dekontrakcije
- Drenažni pokret – otklanjanje viška tekućine i otpadnih tvari
Opuštajući napetost i spazme smanjuje se i otpor cirkulaciji krvi i limfe, što dovodi veću količinu kisika i eliminira metabolite.
Spazam karakterizira elastični otpor na pasivno istezanje mišića, a po prestanku istezanja dio tijela koji smo istezali vraća se u početni položaj
Redoslijed masaže – masirati prvo proximalnu regiju pa distalnu u odnosu na smjer cirkulacije (leđa pa noge)
Osim pokreta glađenja, trljanja najviše se koristi drenažni pokret
Pokreti u smjeru protoka limfe i krvi.
Autor: Wellness.hr/Wellness Akademija
Podijeli s prijateljima