Koliko su korisne svježe smokve? Ovi sočni plodovi sadrže karoten, askorbinske, taninske, masne kiseline, proteine, elemente u tragovima (magnezij, fosfor, kalij, kalcij) i šećer. Koja je razlika između sušenog voća i svježeg voća? Razlika je u tome što je sadržaj šećera u svježim smokvama oko 25%, dok se u suhim plodovima povećava na 40%, a i sušeno voće se čuva mnogo duže.
Što su smokve ? Koja su korisna svojstva i kontraindikacije ovog proizvoda ? Što se može pripremiti od smokava? Svi odgovori na ta pitanja poznati su stanovnicima Mediterana i subtropa, gdje ovo stablo obitelji Ficus raste. Stablo može živjeti oko 500 godina. Vrijednost ove divovske dugogodišnje biljke koja daje voće, poznato po ljekovitim svojstvima je poznata od davnina.
Koliko su korisne svježe smokve ?
Poput svakog sušenog voća, smokve, pa čak i svježe, vrlo su korisne. Sadrže kalij koji potiče jačanje krvnih žila. Održavanje pravilne razine kalija u organizmu je dobro za prevenciju hipertenzije, bolesti srca i problema s venama. Smokva sadrži tvar ficin, koji regulira koagulaciju krvi, smanjuje rizik od krvnih ugrušaka. Sušene smokve čiste crijeva, imaju diuretski učinak, poboljšavaju funkcioniranje bubrega, preporučuju se kod anemije ili slabokrvnosti
Ljekovitost smokve u narodnoj medicini
U narodnim receptima koristi se bijeli smokvin sok (kojeg ispušta peteljka) protiv bolova, protiv gastritisa. Smokve su ljekovite u borbi protiv bolesti dišnog trakta: bronhitisa, tonzilitisa. Za upalu desni, koristi se uvarak od svježih smokava. Unatoč visokom sadržaju šećera, nutricionisti savjetuju da se koriste umjesto slatkiša, no najkasnije do 18 sati. Sadrže vlakna i smanjuju štetni kolesterol. Prilikom odabira suhog voća, trebali biste kupiti svjetlo voće, nepresušeno ili pocrnjelo.
Smokva s mlijekom protiv kašlja
Smokve s mlijekom protiv kašlja vrlo je jednostavno pripremiti. Da biste to učinili, trebate 5-6 suhih smokava kuhati u 2 dcl mlijeka na tihoj vatri 10-15 minuta. Popiti 1-2x na dan.
Tko ne smije jesti smokve?
Smokve se ne preporučuju osobama s gihtom. Zbog visokog sadržaja šećera kontraindicirano je jesti smokve dijabetičarima.
Inače, ovo voće je vrlo, vrlo korisno. Jedite smokve umjesto umjetnih slastica, ako nemate giht i dijabetes.