Juha od kostiju i zdravlje crijeva

Juha od kostiju i zdravlje crijeva

Pileća juha je u gotovo svim kulturama prihvaćena kao ukusna i zdrava hrana. Najnovija istraživanja su pokazala da su juhe od pilećih kostiju, riblje i sve mesne juhe izvor ljekovitih tvari – koje pomažu zdravlju crijeva i mnogim zdravstvenim problema.

Što je bujon ili juha od kostiju

Bujon od kostiju se radi kuhanjem mesa ili ribe u vodi, s povrćem – dulje vremensko razdoblje . Vrijeme kuhanja može varirati od najmanje 3 sata do najviše 72 sata.

Zagovornici zdravih opcija svakako predlažu domaće uzgojenu životinju jer se u industrijski uzgojenom mesu često nalazi veća koncentracija žive.

Juha od kostiju za zdravu crijevnu floru

Znanstvenici su izveli niz istraživanja i dokazali vezu između zdravlja crijeva i rastuće stope kroničnih nezaraznih bolesti. Stoga je sve veći fokus zdravstvenih stručnjaka - kako očuvati i unaprijediti zdravlje crijeva.

Iako je povijest istraživanja zdravstvenih prednosti pileće juhe od kostiju povezana s liječenjem prehlada i bolesti dišnog sustava - prema istraživanjima upravo sastojci od dugo kuhane juhe od mesa i ribe su  najbolja podloga za brz rast i razvoj dobrih bakterija u crijevima i zdrave crijevne flore

Bujon od kostiju sadrži minerale u obliku koji organizam najlakše može iskoristiti – a među njima su kalcij, magnezij, cink, fosfor, sumpor . U juhi se nalaze i tvari od raskuhanih  hrskavica, tetiva,  a time juha sadrži  hondroitin sulfat i glukozamin, koji mnogi kupuju u tabletama u ljekarni – za pomoć bolesnim zglobovima.

Kome se preporuča prehrana bazirana na bujonu od kostiju

Dr Natasha Campbell – McBride je osmislila GAPS dijetu (Gut and Psychology Syndrome) i protokol za poboljšanje zdravlja crijeva kako bi se utjecalo na poboljšanje simptoma kod slijedećih bolesti:

  • Poremećaj pažnje ili hiperaktivnost (ADHD)
  • Autizam
  • Depresija
  • Disleksija
  • Shizofrenia
  • Dyspraksia

Ona savjetuje Paleo dijetu uz juhu od kostiju.

Paleo dijeta i juha od kostiju, mesa i povrća

Paleo dijeta se temelji na načinu prehrane davnih ljudskih predaka, koji su bili sakupljači i lovci.

Autori Paleo prehrane tvrde da su ljudi od svog postanka najduže jeli upravo:  voće, povrće, meso i orašaste plodove, uključujući i mlijeko, žitarice i mahunarke.  Stoga tvrde da je juha od mesa i kostiju prirodno dio Paleo prehrane.

Pri jednom istraživanju se otkrilo da je juha u kojoj se istodobno kuhalo meso, kosti i povrće imala manju količinu toksičnih tvari koje su sadržavale namirnice ( iz industrijskog uzgoja)  od juhe u kojoj se kuhalo samo meso.

Stoga su se znanstvenici složili da je upravo sinergija navedenih sastojaka juhe ono što joj daje zdravstvene prednosti.