Današnji ubrzani tempo života, posao, obitelj i društveni život uzimaju puno vremena te se ponekad čini da jedva odvajate vrijeme za spavanje. No, evo 9 razloga zašto svojih 7 sati sna trebate staviti ispred nekih obaveza na listi prioriteta.
Čini srce zdravim
Nedostatak sna se povezuje s povišenim krvnim tlakom i razinom kolesterola koji su jedni od najvećih uzročnika bolesti srca i srčanog udara. Naše srce može biti zdravije ako spavamo između 7 i 9 sati svaku noć.
Smanjuje stres
Kada tijelu nedostaje sna, ulazi u stanje stresa. Povisuje se krvni tlak i izlučuju hormoni stresa koji potom otežavaju miran san. Kvalitetnim snom možemo razbiti taj krug stresa i neutralizirati njegove učinke na tijelo.
Smanjuje kronične upale
Povećanje hormona stresa, uzrokovano nedostatkom sna, povezuje se s kroničnim upalnim poremećajima kao što su periodontitis, ateroskleroza, reumatoidni artritis, pa čak i rak ili dijabetes. Kronične upale se smatraju i jednim od uzroka bržeg starenja.
Čini nas aktivnijima
Osjećat ćemo se aktivnijima i spremnijima za sljedeći dan. Razina energije nakon dovoljno sna je veća, koncentracija je veća te ćete se vjerojatno više smijati. Ne samo da je odličan osjećaj dobro se naspavati nego to povećava mogućnost da ćete se i sljedeću noć također dobro naspavati.
Kronične upale se smatraju i jednim od uzroka bržeg starenja.
Čini nas aktivnijima
Osjećat ćemo se aktivnijima i spremnijima za sljedeći dan. Razina energije nakon dovoljno sna je veća, koncentracija je veća te ćete se vjerojatno više smijati. Ne samo da je odličan osjećaj dobro se naspavati nego to povećava mogućnost da ćete se i sljedeću noć također dobro naspavati.
Povećava mogućnost pamćenja
Dok se tijelo odmara, mozak procesira naš dan, stvara poveznice između događaja, osjećaja, iskustava i sjećanja. Vrijeme spavanja je najvažnije vrijeme za mozak da oblikuje sjećanja i stvara poveznice koje nam olakšavaju prisjećanje u budućnosti.
Pomaže u gubitku težine
Istraživači su otkrili veću vjerojatnost prekomjerne težine i pretilosti kod osoba koje spavaju manje od 7 sati. Nedostatak sna utječe na razinu grelina i leptina, hormona odgovornih za regulaciju apetita. Stoga, ako želite ostati u formi, spavajte više!
Čini nas bistrijima
Drijemanje tijekom dana nije samo učinkovita i osvježavajuća alternativa za kofein, već može utjecati i na produktivnost. Čak i nakon kratkog spavanja, pogotovo tijekom dana, um se ponovno usredotočuje i lakše svladava mentalne izazove. San može potaknuti i kreativnost, prenosi www.coco-mat.com. Sjetite se svih onih ”Eureka” trenutaka koje ste imali nakon kratkog drijemanja.
Smanjuje rizik od depresije
Među raznim biokemijskim tvarima na koje utječe san, serotonin je možda najpoznatiji. Serotonin je neurotransmiter koji utječe na naše raspoloženje. Visoka razina serotonina stvara osjećaj sreće, a niska razina može nas učiniti podložnijima depresiji i drugim poremećajima. Dovoljna količina sna pomaže u reguliranju razine serotonina, čime se osjećamo sretniji i produktivniji.
Pomaže tijelu u obnovi
San je vrijeme kada se naše tijelo obnavlja od šteta prouzročenih stresom, ultraljubičastim zrakama i drugim štetnim izlaganjima. Tijekom sna, stanice proizvode više proteina koji obnavlja oštećene stanice. Ozljede mišića i druge traume se također brže liječe tijekom spavanja.
Autor: wellness.hr
Podijeli s prijateljima