U prošlom članku smo opisali finsku saunu i parnu kupelj koje se najčešće sreću u wellnessima koji u svojoj ponudi imaju program sauniranja.
Danas ćemo se pozabaviti tradicionalnim rimskim i orjentalnim sauna sustavima i kupkama.
TRADICIONALNI RIMSKI SAUNA SPA SUSTAVI I PROGRAMI
Stari su Rimljeni koristili blagodati sauna, kupanja i vježbanja. Rimski spa se sastojao se od više vrsta sauna/ kabina za zagrijavanje i hlađenje tijela:
- Tiepidarium
Suhe kabine ili anatomske ležaljke – najčešće obložene keramikom sa integriranim grijanjem u zidovima i klupama, temperature od 37- 39ºC . Ove ugodne kupelji višestruko pogoduju zdravlju, posebno na imunološki sustav. Dužina boravka u ovakvim kupeljima, zbog svoje umjerene temperature nije posebno ograničena. Ugodni i vitalizirajući efekti unutar kabina mogu se naizmjenično koristiti više sati. Koristi se na početku programa sauniranja.
- Laconium
Laconium je laka suha kupelj čiji se korijeni vuku iz doba rimskog carstva. Isijavanjem topline energije iz kamenih zidova i klupa u kabini se postiže temperatura od 60°C, s malom relativnom vlažnosti zraka, uz blage kompozicije mirisa koji isparavaju kroz ljekovito bilje na peći za zagrijavanje kabine. Integrirano grijanje u zidovima i klupama prodire te nježno zagrijava tijelo a nakon 15 min korištenja tijelo se zagrijava i počinje znojiti. Nakon 20 min korištenja preporučljivo je tuširanje kako bi se poboljšala stimulacija i cirkulacija tijela nakon znojenja.
- Caldarium
Vlažna kupelj, temperatura unutar kabine je 42 – 48°C. Izvor pare je ukrasni detalj unutar kabine također obložene kamenom/ keramikom. Pod utjecajem zagrijavanja i parenja otvaraju se pore, a inhalacijom se postiže učinak na dišni sustav. Unutar kabine postavljaju se aromadozatori sa raznim ekstrakatima odabranih kompozicija mirisa što pozitivno djeluje na duševni sklad čovjeka. Boravak u ovoj kabini traje od 15 min do pola sata. Nakon boravka preporučuju se rashlađivanje i topli napitci. Između dva korištenja dobro je učiniti piling tijela za odstranjivanje odumrlih stanica kože i otvaranje pora.
- Frigidarium kabina – ledeni bunar (Dioklecianove kupelji)
Iznimna atrakcija za osviježenje nakon posjete tople saune pruža hladna kabina s temperaturom 12-15°C sa ugrađenim ledenim bunarom.
TRADICIONALNI ORIJENTALNI SAUNA SPA SUSTAV
Istočne civilizacije također koriste ljekovite kupke i saune. Higijena je u orijentalnoj kulturi kultna kategorija. Orijentalni spa poznat kao hamam – sastoji se od parne ili rasul kabine, predprostora za odmor i refresh (nargila i razgovori), prostora sa stolom za mokri piling, masažu pjenom i uljenje.
- Hamam
Mjesto opremljeno za cjelukupni ritual kupanja tijela i osvježenje duha koji je zastupljen i tradicionalno se koristi u arapskim zemljama a posebno je cijenjen u Turskoj. Toplina, vlažnost, pjena za masiranje, mirisi i masaža glavni su elementi koji odlikuju ovu vrstu kupelji.
Hammam stol ima grijanu površinu ( kamen / keramika ) otpornu na kemikalije i ulja za masiranje, jednostavna za čišćenje i održavanje (nema fuga), sa rubnim kanalom za odvod pjene i vode. Stol ima ugrađen sistem za automatsku proizvodnju pjene za masiranje, grijanjem i termostatskom miješalicom vode. Na hamam stolu tijelo se pere, zagrijava, vrši se piling i masaža pjenom. Obično nakon faze pilinga i masaže pjenom slijedi parenje u parnoj kabini. Na stolu se može uraditi završna masaža ili uljenje tijela.
- Rasul Kupelj
Rasul je ceremonijelno kupanje koje potječe s Orijenta. Rasul parna kabina se sastoji od 2 – 4 udobne stolice ili klupe za sjedenje i grijanje. Temperatura je oko 45°C. Parogenerator je podešen na automatsku izmjenu perioda za sušenje i parenje, ugrađeni su razni sistemi za vlaženje tijela i za automatsko sapiranje ostataka pakunga u kabini nakon uporabe. Unutar kabine nalazi se često i tuš, a uz tople klupe za sjedenje tekuća voda za ispiranje ruku ili centralno postavljena kamenica sa špinom i tekućom vodom. Strop rasul kabine je ukrašen zvjezdanim nebom, a keramika kojom je obložena kabina je mozaik atrakcija koja asocira na daleki istok.
Ulaskom u rasul kupelj klijentu se predaje zdjelica sa različitim glinama, maskama koje sami nanose na tijelo. Suši se u fazi kad u kabini nema vlage i pare. U fazi parenja (nakon 5-10 min boravka) klijenti utljavaju smjesu sa učinkom pilinga i bolje resorpcije. Izmjeničnim sušenjem i vlaženje pakunga na tijelu, pakung se stapa s tijelom kojem odaje svoje ljekovito djelovanje. Nakon 3 – 5 naizmjeničnih sušenja i parenja – slijedi tuširanje, piling tijela morskom soli zbog balansiranja ph vrijednosti kože, a nakon rashlađivanja i odmora slijedi uljenje toplim prirodnim uljima. Ova vrsta kupelji sve je više prisutna u modernim Medical Wellness i Beauty Wellness centrima.
- Tuševi doživljaja
Moderni i funkcionalni sustavi za tuširanje danas se nazivaju „tuševi doživljaja“. U tuševima doživljaja su ugrađene različite hidrokinetičke i hidrotermalne procedure. Konstrukcija tuša doživljaja iz funkcionalnih razloga obično ima oblik „puža“. Pravilno osmišljen tuš mora u potpunosti biti sastavni dio cjelokupnog wellnessa i činiti simbiozu s kupeljima koje ga okružuju da bi ostvario svoju funkciju tjelesnog i duhovnog osvježenja čovjeka. Vrste tuševa doživljaja s obzirom na efekte su sljedeće: Tropic-topla kiša, Rain-hladna kiša, Fresh-hladna maglica, Kneipp crijevo, Bočne masažne mlaznice, Slap, Svjetlosni efekti, Zvučni efekti, Dodavanje mirisa.
Tuširanje u sauna mokroj oazi ima više funkcija:
- higijena tijela prije korištenja kabina za sauniranje
- rashlađivanje tijela nakon korištenja kabina za sauniranje
- procedure kromoterapije i aromaterapije
- procedura hidromasaže (bočne mlaznice i slap)
- Vishy tuševi
Stolovi za ležanje sa kranom duž stola iz se čijih mlaznica polijeva tijelo (varijacija hamam ležaja)
Autor: Mladen Delač, voditelj stručne prakse i vježbi psihofizičkog opuštanja (Yoga, Autogeni trening, Progresivno mišićna relaksacija, Kreativna vizualizacija, Vježbe disanja) u Wellness Akademiji.
Podijeli članak s prijateljima